Travní koberce mají jednu nespornou výhodu a to, že je to rok a půl stará rostlina o kterou se dříve starali odborníci a byl založen v ideálních podmínkách a ošetřován pomocí profi mechanizace a dalších prostředků. Všechny počáteční problémy se kterými se setkáme při vysévání trávníků, za nás už kdosi vyřešil. Travní koberce jsou již ošetřeny proti houbovým chorobám, rzí a plevelům. Při zakládání trávníku travním kobercem prakticky vyloučíme problém s likvidací plevelů, s počátečním sekáním, s přihnojováním hnojivy apod. V každém případě se nejedná o umělý travní koberec, ale opět o rostlinu. Tedy není možné, aby se udržela v perfektním stavu v prostředí, které jí nevyhovuje (velký stín, jílové podloží atd.).
Hlavní výhodou - nižší pořizovací náklady.
Nevýhoda je potřeba podstatně intenzivnější péče v počátečním stadiu, vyšší náklady na chemické přípravky apod. Prokypření půdy při zakládání trávníku - podpoříme i růst plevelů nacházejících se v půdě. Většinou jde o jednoleté rostliny, které častým kosením odstraníme. Neubráníme se ani plevelům, které se do trávníku dostanou nálety z okolí.
V případě, že travní osivo z různých důvodů vyklíčí nerovnoměrně, je třeba prázdná místa dosít novým osivem (stejnou travní směsí).
Jednou z dalších nevýhod je, že výsevem můžeme zakládat trávník pouze ve vhodném vegetačním období, to znamená v jarních a podzimních měsících.
Zároveň nebudeme schopni bez pořádné mechanizace srovnat plochu do roviny a tím se nevyhneme případnému rozšlapaní půdy nebo přívalovým dešťům, které vytvoří v půdě nerovnosti.