Původní název: kornatka travní
Na travnaté ploše se objevují nepravidelné skvrny, které později žloutnou a dostávají ryze slámovitou barvu. Při vyšší vlhkosti se objevují růžově zbarvené chomáčky vzdušného mycelia. Choroba se projevuje většinou na podzim. Příčinou je nedostatečná výživa dusíkem, dlouhodobé zamokření a časté mlhy.
Všeobecný popis vzniku kornatky, který nemusí být vždy zcela stejný.
Známe případy, kdy se kornatka objevila v nově založeném trávníku kde byl dostatek sluníčka, perfektní podloží a v žádném případě nebyl trávník podmáčený, jak někteří uvádí. Naopak my jsme spatřovali důsledek vzniku kornatky z nedostatečné závlahy, kterou prováděli majitelé pouze hadicí a tím pádem nepravidelně. Také v denní době kdy se mohla voda rychle odpařovat a tím také trávník zapařit.
Kornatka se objevila v nové zahradě kde byla pravidelná závlaha, dostatek sluníčka a dobrý substrát na založení. Objevila se na jaře a během léta způsobila velké fleky po celém trávníku. Posléze se zjistilo, že byla nastavena závlaha špatně a trávník byl zalitý několikrát denně a to i přes den kdy docházelo pravděpodobně k zapaření.
Ze všech případů, které jsme měly možnost vidět vyplívá jediný závěr, kornatka je záležitost ne zcela náhodná, vzniká při nějakém oslabení trávníku.
Zabránit vzniku kornatky je pak otázka prevence a případně změny režimu závlahy atd.
Prevence: pravidelné sekání, hnojení, závlaha, min. roční vertikutace, vertikutace (prořezaní trávníků).
Odstranění: postřik roztokem Ortiva nebo jiným postřikem proti houbovým chorobám. Já používám Ortivu. Po postřiku je potřeba počkat dokud napadená tráva nezbělá a po té provedeme silnou vertikutaci v místě napadení (stačí vetrikutační hrábě). Následně dosejeme napadená místa trávníku a zahnojíme.